Sprawy karne skarbowe / Oszustwo podatkowe (art. 56 kks)
Oszustwo podatkowe należy do najpowszechniejszych przestępstw karnych skarbowych. Określone zostało w art. 56 kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym popełnia to przestępstwo podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie podaje nieprawdę albo zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie.
Uwaga! Nie stanowi oszustwa podatkowego podanie w deklaracji błędnych danych, które nie mają wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego, np. wpisanie błędnej nazwy firmy albo nr NIP.
Jaka kara grozi za popełnienie oszustwa podatkowego?
Wysokość grożącej kary uzależniona jest od tego jaka kwota podatku została narażona na uszczuplenie. Jeżeli była to kwota poniżej 200-krotności minimalnego wynagrodzenia (tzw. "mała wartość" w rozumieniu kks), to sprawca naraża się na grzywnę do 720 stawek dziennych (co to jest "stawka dzienna" - zapraszamy do artykułu "kary za przestępstwa skarbowe"). Jeżeli natomiast kwota podatku narażona na uszczuplenie była wyższa niż wskazana wartość, to sprawcy grożą:
- grzywna do 720 stawek dziennych;
- pozbawienie wolności do
albo
- obie te kary łącznie.
Uwaga! Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza określonego w ustawie progu sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.